وبلاگ

- - درمیوه خبر

شهر هوشمند

شهر هوشمند ( Smart City ) به شهری گفته می‌شود که بر اساس آخرین نظریه‌های تکامل یافته مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات ، دارای شش معیار اصلی زیر باشد:
۱- حاکمیت هوشمند (Smart Governance)
۲- شهروند هوشمند (Smart Citizen)
۳- محیط هوشمند (Smart Environment)
۴- زندگی هوشمند (Smart Living)
۵- حمل و نقل هوشمند (Smart Mobility)
۶- کسب و کار هوشمند (Smart Economy)

کنفرانس شهر هوشمند - فروشگاه اینترنتی میوه دات کام

امروزه حرکت به سمت شهر هوشمند یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که همه ارکان یک جامعه باید برای رسیدن به آن همکاری و همیاری ویژه‌ای داشته باشند و دست در دست یکدیگر دهند تا بتوانند گام‌های تحقق آن را به سرعت بردارند.

شهر هوشمند در برنامه شهرداری تهران

یکی از موضوعات راهبردی چهارگانه شهرداری تهران در دوره جدید ، در کنار راهبردهای مناسبات مدیریت شهری با حاکمیت ،حکمروایی خوب شهری ، و مدیریت منابع و مصارف ، موضوع مهم هوشمند سازی شهر و شهرداری تهران است که تمامی بخش های مدیریتی شهرداری تهران بنا دارند برای تحقق آن حداکثر تلاش خود را داشته باشند. جناب آقای نجفی ، شهردار محترم تهران نیز بارها و بارها در سخنرانی‌های خود و برنامه شهرداری ، حرکت تهران به سمت شهر هوشمند را اجتناب ناپذیر و از اولویت‌های مهم دانسته‌اند.

هوشمند سازی تهران - فروشگاه اینترنت میوه دات کام

هوشمند سازی تهران

در چشم انداز شهر تهران در افق ١۴٠۴، ده شاخص کلیدی برای شهر تهران مشخص شده است که یکی از شاخص های آن تهران، شهری هوشمند دانش پایه و نوآور است و شهرداری موظف است برای رسیدن به آن برنامه‌های عملیاتی و اجرایی خود را طرح ریزی و انجام دهد.

چرا همایش تهران هوشمند ؟

در سال‌های اخیر اقدامات مختلفی در سراسر کشور و شهر تهران حول موضوع شهر هوشمند انجام شده است که به نظر می‌رسد علیرغم توفیقاتی که داشته‌اند اما تا رساندن تهران به شهری با استانداردهای هوشمند فاصله زیادی دارند و کارهای نکرده و نا تمام زیادی وجود دارد.
این که تهران به عنوان بزرگ‌ترین کلان شهر و پایتخت کشور، به عنوان یک شهر نمونه هوشمند در چه جایگاهی قرار دارد و زیرساخت‌هایش چیست ؟
این که کدام یک از پازل‌های شهر هوشمند در این کلان شهر تعریف و اجرا شده است و کدام یک معلق مانده است ؟ و این که مسئول هر بخش و متولی کل این موضوع چه کسی است و سئوالات دیگری در این خصوص ، از اهدافی است که در اجرای اولین همایش تهران هوشمند به دنبال آن هستیم.

سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران ، در دوره جدید بنا دارد با سرلوحه قراردادن رویکرد کلیدی تهران ، شهر امید ، مشارکت و شکوفایی و عطف به برنامه سوم جامع شهرداری تهران در این رویداد ضمن پرداختن به سئوالات فوق ، به موارد زیر بپردازد.

* بررسی جایگاه تهران هوشمند در برنامه پنج ساله سوم شهر تهران
* گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در زمینه هوشمند سازی شهر تهران
* معرفی برنامه‌ها و طرح‌های پیش رو برای هوشمند سازی تهران در دوره جدید
* تبیین موضوع شهر هوشمند از منظر داخلی
* بررسی نمونه‌های موفق شهر هوشمند در دنیای واقعی اطراف ما

چه اتفاقاتی در رویداد تهران هوشمند خواهد افتاد ؟

رویداد دو روزه تهران هوشمند رویدادی تخصصی و کاربردی است که در حال حاضر شامل بخش های زیر است :

١- انجام حداقل ۶ سخنرانی کلیدی توسط شهردار محترم تهران ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و یا یکی از معاونین ایشان ، دو سخنران خارجی و دو نفر از مقامات و مسئولین ارشد کشوری مرتبط به شهر هوشمند

٢- میزگردهای تخصصی با حضور بازیگران اصلی شهر هوشمند در کشور

٣- کارگاه‌های ارائه محصول و معرفی خدمات

۴- نمایشگاه جانبی با حضور شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در این زمینه خدمت و محصولی برای عرضه دارند

۵- بخش استارت آپ‌های فعال در زمینه مدیریت شهری

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

Your Comment*

نام*

ایمیل*

وبسایت*